неділя, 26 березня 2017 р.

Нова українська школа: введуть 12-річку, а вчителі будуть отримувати більше 10 тис. грн

   За даними Міністерства освіти і науки, тільки 10% батьків школярів і 15% вчителів задоволені якістю середньої освіти. Тому в Україні хочуть змінити принцип роботи шкіл: учнів не будуть перевантажувати знаннями, а вчити потрібних в житті навичок і використовувати інформацію на практиці. Шкільну освіту розділять на три рівні з іспитами після кожного. Вчителям в Міносвіти обіцяють збільшити зарплату, але ввести сертифікацію.

В школу повернуть 12-річку

    Першокласники, які підуть в школу в 2018 році, будуть вчитися 12 років. Школярів обіцяють не перевантажувати уроками: як в початковій, так і в старшій школі, не буде більше восьми обов’язкових предметів. Після четвертого класу школярі будуть здавати іспити. У Міносвіти пояснюють, що оцінювання знань для молодших класів потрібно для моніторингу якості освіти. Також дев’ятикласники і дванадцятикласники складатимуть державні іспити у вигляді ЗНО. У Міносвіти називають це переходом від школи знань до школи компетентностей: Нова українська школа буде орієнтуватися не на знання, а на навички і вміння.
    “Ми хочемо перейти від школи знань до школи компетентностей. Це не означає, що в школі компетентностей пропадуть знання. Нова інформація накопичується з драматичною швидкістю. Діти не йдуть в школу за знаннями – для цього є інтернет і дуже багато ресурсів. Дітей потрібно навчити, як ці знання використовувати, як їх класифікувати, як відрізнити добро від зла і як знайти інформацію, яка потрібна для вирішення життєвої ситуації або професійного виклику. Компетентності включають ядро ​​знань, вміння, навички і цінності, через які будуються відносини до різних ситуацій “, – пояснює міністр освіти і науки Лілія Гріневіч.
   Реформа дасть школам широку автономію з можливістю самостійно формувати навчальні програми, навчальні плани, вибирати методики. Міністерство освіти залишає за собою контроль якості і стандарти освіти. Керувати навчальними закладами будуть на місцевому рівні. Засновники шкіл контролюватимуть освітню та фінансово-господарську діяльність, а також призначати керівників шкіл. При цьому школи зобов’язані оприлюднити всі кошти, які надходять з бюджету і з інших джерел.
   Зміна торкнуться і шкіл в селах – в 2016-му почали створювати опорні школи. Це найбільші навчальні заклади в регіоні з повною матеріально-технічною базою, починаючи зі стадіону і закінчуючи лабораторіями, укомплектованими кабінетами фізики, біології, хімії, географії та математики. До цих шкіл дітей з сусідніх сіл відвозять автобусами, при цьому в міністерстві обмежили час на дорогу до школи – вона повинна складати не більше 45 хвилин. Решта шкіл перетворять в філії і знизять в ступенях: залишаться тільки початкові школи. Навчальні заклади, де навчаються менше 25 школярів держава не фінансує.
10-12-класники вчитимуться в профліцею і коледжах
    Середня школа працюватиме на базі гімназії. Після дев’ятого класу школярам потрібно буде пройти державне підсумкове оцінювання у вигляді зовнішнього незалежного оцінювання. За підсумками ЗНО школярі вступають в старшу профільну школу – 10-12 класи на базі ліцеїв або коледжів. В рамках профільної освіти старшокласники зможуть вибрати один з двох напрямків: академічне з поглибленим вивченням окремих предметів для вступу до вузу або професійне, яке забезпечить професією і можливість здобути вищу освіту.
Вчителі будуть отримувати мінімум 10500 гривень
    Законопроект “Про освіту”, прийнятий Верховною Радою в першому читанні 6 жовтня 2016 року, встановлює мінімальний дохід вчителя в три мінімальні зарплати, тобто 10500 гривень. Учитель, який пройде сертифікацію, буде отримувати 20% -ву надбавку. Залежно від стажу педагоги отримуватимуть надбавку 10-30%. За вислугу понад три років-10% надбавки, 10 років – 20% і 20 років – 30%.

Немає коментарів:

Дописати коментар